Miegs, grafiks un skaidrs prāts

 

Mēs dzīvojam aizņemtā pasaulē. Patiesībā bizness ir kļuvis par tādu mūsu dzīves daļu, ka mēs domājam – tas liecina par produktivitāti. Daudziem no mums darbs ir kļuvis par dzīvi. Mēs steidzamies no vienas vietas uz otru, noņemamies pie saviem datoriem un runājam pa telefonu visas dienas garumā. Mēs ņemam darbu līdzi uz mājām un vienmēr esam satraukti par nākamo dienu.

Šāds saspringts dzīvesveids rada vismaz trīs problēmas:

1)                  tas var atstāt nopietnas sekas uz veselību;

2)                  aizraujoties ar aizņemtību, daudzi ir aizmirsuši dzīves vissvarīgākās prioritātes. Mums ir nepieciešams līdzsvars, lai dzīvotu veselīgu dzīvi – fiziski, emocionāli un garīgi.

3)                  Vēl viena problēma, ko rada mūsu aizņemtais dzīves stils, ir pārsātinātība, kas izraisa apātiju un garlaicību. „Ja mums no visām pusēm ir dažādi stimuli, mēs sasniedzam tādu punktu, kur vairs  nespējam pietiekami dziļi reaģēt ne uz ko. Bombardēti ar visu, kas ir aizraujošs un pieprasa mūsu uzmanību, mēs sliecamies.. atslēgt savu uzmanību no jebkā.”1

Sekojošie trīs principi ir pamats, lai iegūtu līdzsvaru, vienlaikus cīnoties par personīgo, ģimenes un profesionālo veiksmi. Tie ir svarīgi, un tos ir iespējams īstenot visiem - vienalga, vai esi ceļojošs speciālists, pārgurusi mājsaimniece vai noraizējies students.

 

1. Atvēli laiku savai fiziskajai veselībai.

Nedomā, ka esi pārāk aizņemts, lai rūpētos par savu veselību. Lai līdzsvarotu dažādās prioritātes un aizņemtos grafikus, svarīgi līdzekļi ir šādi:

Uzturs. Kofeīns, cukurs un alkohols ir stimulanti, kas laupa nervu sistēmai tās īsto enerģiju. Tie rada atkarību, bezmiegu un vēl lielāku nogurumu. Ar šķiedrvielām bagātie augļi, dārzeņi, graudaugi, rieksti un pākšaugi nodrošina barības vielas un antioksidantus, kas veido smadzenes un imūnsistēmas veselību, dod enerģiju nervu sistēmai un mazina stresu. Pārtikas veikalos un ēdnīcās tagad ir iespējams nopirkt izstrādājumus, kas ir veselīgāki, piemēram, pilngraudu maize vai makaroni, garšīgi dārzeņu vai augļu salāti, pupas, svaigi dārzeņi, ārstniecības augu tējas. Ņem līdzi pudelīti ar ūdeni, lai atcerētos bieži dzert ūdeni. Uzbudinātība un nogurums var nozīmēt to, ka tev ir nepieciešams ūdens.

Kustības. Kustības mazina nemieru un nogurumu, kā arī vairo enerģiju – gan fizisko, gan mentālo. Tās uzlabo koncentrēšanās spējas, problēmu risināšanas iemaņas un garastāvokli. Desmit minūšu pastaiga var uzlabot tavu garastāvokli vismaz uz stundu. Gaidīšanas laiku izmanto pastaigai. Pēc garas tikšanās vai nogurdinošas darba dienas tu vari nomierināties un atjaunot savus spēkus labā pastaigā. Esot darbā, izmanto kāpnes. Izmanto pārtraukumu, lai apietu apkārt biroja ēkai un izbaudītu svaigu gaisu un saules gaismu. Dzer ūdeni un ēd svaigus augļus, nevis putojošus sodas ūdeņus un neveselīgas konfekšu tāfelītes.

Atpūta. Hronisks miega trūkums pārpludina tavu ķermeni ar stresa hormoniem, bojā cukura līmeni asinīs, traucē mācīšanos, palielina slimību un depresijas risku, kā arī grauj mentālo un fizisko enerģiju. Kvalitatīvs, dziļš miegs ir saistīts ar garāku mūžu, uzlabotu enerģiju, garastāvokli, prāta darbību un veikumu. Tas mazina arī liekā svara, diabēta, sirds slimības, paaugstināta asinsspiediena, vēža risku, kā arī daudzus ar stresu saistītus traucējumus. Kofeīns, pārāk daudz tauku un cukura uzturā, alkohols, vēlas vakariņas, rūgtums pret kādu cilvēku un kustību trūkums dod savu artavu miega kvalitātes pasliktināšanā. Tavas gaitas palēnināšanās vakarā signalizē ķermenim un smadzenēm, ka ir laiks pieklust, atpūsties un atgūt spēkus jaunai dienai.

2. Atvēli laiku savai garīgajai veselībai.

Stundām ilga sēdēšana pie televizora vai internetā laupa enerģiju un palielina nogurumu un spriedzi. Toties prātu atsvaidzinošas pārmaiņas ir kā mazi atvaļinājumi smadzenēm. Pie tādām pieder relaksējoši hobiji, aktīvā atpūta, sadraudzības brīži, mācīšanās un brīvprātīgais darbs. Bez tam garīgā veselība ir līdzsvarota dzīvesveida centrā. Ir svarīgi atvēlēt laiku, lai noliktu savas prioritātes pie Dieva kājām. Viņš grib, lai mēs uzticamies Viņam – Viņš vadīs mūs droši cauri aizņemtās dzīves izaicinājumiem. Stiprini savu garīgo dzīvi, savienojoties ar Dievu lūgšanā, lasot Bībeli un garīgi iedvesmojošu literatūru.

3. Salēnini tempu, vai arī tu būsi izsmelts!

Kad esam pārguruši un tuvojamies sabrukumam, nenovēršamas sekas ir neefektivitāte, uzbudinātība, slikta veselība un līdzsvara trūkums. Ir daudz labu lietu, ko darīt. Bet reizēm arī „labo lietu” var būt par daudz. Tādā gadījumā ir svarīgi saprast vissvarīgākās prioritātes.

Jēzus iedrošināja savus darbā nogurušos mācekļus: „Nāciet savrup nomaļā vietā un mazliet atpūtieties.”2 Jo pie viņiem nāca daudz cilvēku, un viņiem nebija laika pat paēst.

Radot šo pasauli, Dievs zināja, ka cilvēkiem būs vajadzīgs īpašs laiks atpūtai, sadraudzībai un lai satiktos ar Viņu, tāpēc  Viņš nolika īpašu dienu tieši šim mērķim.3 „Atceries svētīt sabata dienu! .. septītā diena ir sabats Kungam.. – tad nedari nekādu darbu..”4

Dievam rūp tavs darba grafiks – Viņš grib, lai tu atpūties fiziski, emocionāli un garīgi. Viņš aicina tevi ieiet Viņa dusā.

Mums visiem ir daudzas lomas un atbildības, tās ietver tādas jomas kā darbs, laulība, bērni, personība, draudze un sabiedrība. Katra loma var dot piepildījumu un enerģiju, ja tās ir pareizā līdzsvarā. Līdzsvarotu dzīvi varam veidot tikai vienu dienu – tikai šodien. Taču tā nav nejaušība – tā ir izvēle!

 

Ansis Roderts - fizioterapeits

1.        Winter R. Still Bored in a Culture of Entertainment. InterVarsity Press, Downer's Grove, IL. 2002, p. 37. 

2.        Marka 6:31.

3.      1. Mozus 2:2-3. 

4.    2. Mozus 20:8,10

Nav komentāru: